|
S 255 "NORTH SEA" OMBYGGET
S 255 “North Sea” blev tilbageleveret til partsrederiet af samme navn, 16 Maj 2008, efter 4½ måneds ombygning. ”North Sea” er ombygget med firkantet hæk, nye spil og tromler, nyt hydraulikanlæg, nyt lukaf, messe og kabys samt nyt fangstbehandlingsarrangement.
Hækarrangementet er indrettet og udformet i nært samarbejde med rederiet, og vil gøre skibet i stand til at drive effektivt 2-trawlsfiskeri.
I forbindelse med den nye aptering er der lavet en række støjdæmpende tiltag, hvilket har resulteret i en halvering af støjniveauet, i forhold til før ombygning.
Fangstbehandlingsdækket er fornyet komplet, i tæt samarbejde med KM-Service. Dette firma har bla leveret en nyudviklet automatisk rejekoger og køle-karrusel. Endvidere er der opbygget separat kølerum for opbevaring af kogte rejer.
Værftet takker rederiet, Leif Steffensen, Karl-Arne Nielsen og Thomas Samuelsen for et godt samarbejde ! |